- Kalendarz Świąt Nietypowych
Święto Suwerenności Ludowej – Benin
10 stycznia
Benin, niewielkie Państwo w Afryce leżące nad Zatoką Gwinejską 10 stycznia obchodzi Święto Suwerenności Ludowej.
Tego dnia cały naród cieszy się z uzyskania suwerenności, po wielu latach ucisku pod hasłami marksistowskimi. Aby dowiedzieć się jak do tego doszło, należy zagłębić się w historię Benin, zwanego też Wybrzeżem Niewolników.
Od XIII wieku tereny obecnego kraju zaczęli zamieszkiwać Adża tworząc małe państewka.
Z XVII wiekiem przybyli Francuzi, Niemcy oraz Anglicy zakładając u wybrzeża forty oraz punkty handlowe, w których dochodziło do sprzedaży rodowitych mieszkańców.
Po przejęciu wybrzeża przez Agadża dochodzi do licznych wojen z ościennymi państwami, w skutek czego napływ niewolników był tak duży, iż nawet Europejczycy brali udział w tym procederze.
W XIX wieku zakazano handlu, murzyni byli zmuszani do pracy na plantacjach palmowych u Agadży.
Ostatni władca Behanzin w 1890 roku podpisał z Francuzami traktat, dający im zwierzchnictwo nad krajem. Benin stał się francuską kolonią, w której nad wyraz dobrze rozwijał się system edukacyjny. Mimo to, wybuchały powstania antyfrancuskie. Po II wojnie światowej w siłę rosły wyzwoleńcze ruchy. W 1957 roku rząd Francuski dopuścił do współpracy rodowitych mieszkańców i tak w 1960 roku ludność murzyńska uzyskała tak upragnioną niepodległość.
W kraju dochodziło nadal do zamieszek. W 1972 roku władzę obejmuje major Kerekou , który dwa lata później wprowadził rządy nacjonalistyczne, powołując jako jedyną legalną Partię Ludową Rewolucji na której czele staje Kerekou. Kolejne lata przynoszą klęskę żywiołową – suszę, która zaszkodziła rolnictwu. Załamanie polityczne i gospodarcze w kraju doprowadziło do odchodzenia od panującej polityki. W 1991 roku przeprowadzono pierwsze jak do tej pory wolne wybory, w których wygrał N.Sogo. Jego kadencja nie trwała długo gdyż w 1996 roku do władzy dochodzi ponownie dyktator Kerekou. Od 2006 roku Beninczycy mogą cieszyć się, że odeszli po wielu latach od władzy przesiąkniętej dyktaturą i zdobyli demokrację. Na czele liberalnego rządu staje Yayi Boni sprawujący władzę do 2016 roku. Do dnia dzisiejszego prezydentem jest Patrice Talon, który rozsławił Benin
w handlu bawełną.