- Kalendarz Świąt Nietypowych
Dzień Niedźwiedzia Polarnego
27 lutego
27 lutego obchodzony jest Dzień Niedźwiedzia Polarnego.
Te miłe, puszyste i śnieżnobiałe misie to jedne z największych drapieżników lądowych. Mimo swej tuszy są niezawodnymi myśliwymi, którzy potrafią przetrwać Arktyczne warunki, tak srogie dla każdego z Nas.
Niedźwiedzie polarne są ssakami, które w odróżnieniu od swoich kuzynów za główny posiłek uważają mięso – dla którego są w stanie przebyć tysiące kilometry w ciągu roku. Szukają pożywienia na skutych lodem wodach – łowiąc foki, morsy czy narwale.
Kolor niedźwiedziego futra daje mu możliwość kamuflażu przed zagrożeniem. Żerując przez większą część roku na skutych lodem wodach, na terenach skąpanych białym puchem ich biel mało co się odznacza. Pod warstwą futra mają pokaźny zapas tłuszczu, który sprzyja utrzymaniu stałej temperatury ciała. Małe uszy i ogonek również zabezpieczają przed utratą ciepła.
Niby tak niepozorne i niezgrabne misie a jacy pływacy – godzinami potrafią pływać w poszukiwaniu jedzenia. Co ciekawe, męska część populacji to najlepsi myśliwi, którzy spotykają się ze swoimi partnerkami jedynie w celu prokreacji, wiosną każdego roku. Biorąc pod uwagę iż ciąża trwa blisko 260 dni, samice trzymają się razem, by wspólnie rodzić i wychowywać potomstwo. Młode niedźwiadki pozostają z matką do ponad dwóch lat. Wynika z tego, iż do kolejnej ciąży dochodzi po 3 latach.
Należy zwrócić uwagę nie tylko z okazji Dnia Niedźwiedzia Polarnego, że my sami mamy wpływ na jestestwo tego gatunku. Efekt cieplarniany powoduje, iż dotąd spokojne i sielankowe życie zostaje zachwiane. Topniejące lodowce powodują, iż niedźwiedzie mają coraz to mniejsze szanse na owocny połów, znalezienie drugiej połowy do rozrodu. Dryfowanie na krze, przemierzając bezkres Arktyki może niedługo stać się wspomnieniem – i co wtedy? Aż szkoda myśleć. Nie wyobrażam sobie, aby jedynym miejscem dla niedźwiedzia polarnego było ciasne zoo.