- Kalendarz Świąt Nietypowych
Dzień Liczby Pi
14 marca
Przypatrzcie się dzisiejszej dacie – czy coś zauważyliście? W amerykańskim zapisie 14 marca to początek ciągu pewnej liczby, która staje się patronem Dnia Liczby Pi.
Data ta, to również rocznica narodzin Alberta Einsteina – jednego z najwybitniejszych matematyków. Zapis „3.14” to w przybliżeniu liczba pi, która stanowi stałą matematyczną wyrażająca stosunek obwodu koła do długości jego średnicy.
Niestety to nie jest święto Pi lecz samego zapisu, który notabene przypomina tą liczbę. W 1988 roku Larry Show amerykański artysta, naukowiec wymyślił święto od tak sobie.
Pierwsze oficjalne uroczystości związane z Dniem Pi odbyły się w San Francisco w Muzeum Nauki Exploratrorium, w którym pracował Show. W pierwszym roku wraz z kolegami naukowcami i pracownikami muzeum uczcili Dzień Pi zjedzeniem ciasta.
Rok później do obchodów przyłączyli się zwiedzający muzeum. I tak z roku na rok Dzień Pi obchodzi się z coraz to większym rozmachem. Organizowane są marsze z transparentami oznaczonymi symbolem „π” oraz jedzenie ciasta i pizzy.
Amerykanie lubią wymyślać święta i je hucznie obchodzić – Dzień Pi w 2009 rok został ogłoszony kolejnym świętem narodowym.