- Kalendarz Świąt Nietypowych
Święto Wojskowych Jednostek Organizacyjnych Prokuratury Wojskowej
19 stycznia
Minister Obrony Narodowej ustanowił Święto Wojskowych Jednostek Organizacyjnych Prokuratury Wojskowej, które obchodzimy 19 stycznia.
Początki wojska polskiego przypadają na XVI wiek. W Rzeczpospolitej zaczął działać cudzoziemski autorament, składający się na piesze oddziały oraz konną artylerię i pospolite ruszenie.
Już za czasów Stefana Batorego można wyczytać pierwsze wzmianki o profosach, będących odpowiednikiem podoficerów aresztu wojskowego. Natomiast od 1621 roku w szeregach pospolitego ruszenia powołano kasztelana do funkcji oskarżyciela. Rząd Narodowy w 1863 roku uchwalił Kodeks Wojskowy i Postępowania Sądowego.
Od tej daty sędziowie mogli decydować o winie oskarżonego po wcześniejszym zgłoszeniu procederu przez prokuratora. Po wielu latach gdy Polska odzyskała Niepodległość 11 listopada 1918 roku Naczelnym Wodzem państwa zostaje Józef Piłsudski, któremu podlega również władza wojskowa.
Po wydaniu dekretu 19 stycznia 1919 roku o organizacji sądownictwa powołano pierwszego Naczelnego Prokuratora Wojskowego, został nim gen. A. Pik. II Wojna Światowa niesie kolejne nowe działania, przy Sądach powołano oskarżycieli publicznych. W latach powojennych w małym stopniu odnoszono się do polskiego kodeksu i uchwał regulujących. 20 lipca 1959 roku powstała Prokuratura Polski Rzeczpospolitej Ludowej – zwierzchnictwo nad wojskową jednostka organizacyjną przejął Naczelny Prokurator Państwowy.
Do chwili obecnej obowiązuje uchwała z dnia 20 czerwca 1985 roku mówiąca iż w skład prokuratorów wojskowych wchodzą: prokuratorzy Naczelnej Prokuratury Wojskowej oraz wojskowa prokuratura
i garnizonowa.