- Kalendarz Świąt Nietypowych
Światowy Dzień Radia
13 lutego
Dzień bez kubka kawy i mojej ulubionej stacji? – niemożliwe.
Szczególnie 13 lutego kiedy na całym globie obchodzimy Światowy Dzień Radia.
Niby tak niepozorne urządzenia a jak ważne w życiu każdego z Nas. Obchody zapoczątkowała Academia Espanola de la Radio w 2012 roku. Po rocznych rozważaniach przez UNESCO udało się – radio ma swoje święto – jako środek komunikacji.
Jak to z historią bywa i w przypadku radia była burzliwa. Na początku XIX wieku aż trzech wynalazców pragnęło odkryć możliwość przesyłania informacji na odległość. Guglielmo Marconi w 1894 roku zaczął swą przygodę z przesyłaniem i możliwością odbioru fal radiowych. W tajemnicy przed rodziną, całkiem amatorsko uzyskał łączność na odległość 1 km. Jednak we Włoszech jego wynalazek nie przyjął się, brak zainteresowania spowodował iż wyjechał do Anglii. Tam zatrudnił się na poczcie, gdzie naczelny szedł z duchem czasu. Zainteresowany opowieściami młodego człowieka zezwolił na instalację na dwóch budynkach ( poczty i oddalonego o km domu) ustawić sprzęt nadawczy.
I tak z dachu Poczty Głównej na drukarkę Morse’a pojawił się pierwszy tekst wiadomości. Dało to początek badaniom na szerszą skalę – w 1901 roku sygnał alfabetem Morse’a przebył drogę przez Atlantyk z Kanady do Anglii.
Tak samo rosyjski uczony Aleksander Popow w 1895 roku przedstawił swoje badania nad drganiami elektrycznymi w Petersburgu podczas posiedzenia Rosyjskiego Towarzystwa Fizyczno – Chemicznego.
Jako pierwszy zaprezentował zebranym przyrząd mający ściągać drgania elektryczne – badał on nie co innego, jak burze.
Jego czułość obejmowała zasięg 30 km. 24 marca 1896 roku udało się Popowowi nadać sygnał na odległość ponad 250 m. Równocześnie z Marconim i Popowem eksperymentował Nicola Tesla, który wymyślił cewkę wysokonapięciową, która wysyłała silne fale magnetyczne. Dalszym krokiem jego pracy było wybudowanie urządzenia mogącego odbierać te fale. Swój pomysł zrealizował w 1900 roku, niestety Marconi był szybszy. Przez długie lata Tesla dochodził swych praw patentowych, gdyż bez jego wiedzy zaczęto wykorzystywać cewkę wysokonapięciową.
Niestety nagrodą Nobla przypadła Marconiemu w udziale, co wprowadziło wynalazców na ścieżkę sądowniczą. Doprowadziło to w rezultacie do bankructwa naukowca. Dopiero po jego śmierci w 1943 roku sąd w USA jednogłośnie ogłosił, iż wynalazcą radia jest nie kto inna jak Nicola Tesla.
W dzisiejszych czasach radio towarzyszy nam wszędzie nie tylko z odbiorników radiowych ale również dostępne jest przez Internet.
A czy Twój dzień umila dźwięk z radiowego odbiornika?