- Kalendarz Świąt Nietypowych
Światowy Dzień Pocałunku
28 grudnia
Dzień pocałunku
Światowy Dzień Pocałunku to święto namiętności i miłości wyrażanej w ognistych pocałunkach, serdecznych buziakach i cmoknięciach z zachwytu. Światowy Dzień Pocałunku obchodzimy 6 czerwca albo 28 grudnia (pod nazwą Międzynarodowy Dzień Pocałunku). Obydwie daty są prawidłowe, więc najlepiej Dzień Pocałunku obchodzić dwa razy w roku. Podczas tego święta koniecznie trzeba jak najczęściej po prostu się całować! Jaka jest historia Światowego Dnia Pocałunku i czym dla nas ludzi jest sam pocałunek i jakie są jego rodzaje?
Autorem tego niecodziennego święta jest najprawdopodobniej jedna z angielskich firm, która zajmowała się sprzedażą popularnych w Wielkiej Brytanii abonamentów stomatologicznych. Pomysł tak się spodobał w Organizacji Narodów Zjednoczonych, że na początku lat dziewięćdziesiątych ONZ oficjalnie powołało do życia to najbardziej całuśne święto. Aby je właściwie obchodzić, po prostu trzeba całować drugą osobę, pod warunkiem, że ona ma do tej sprawy podobne podejście, w innym przypadku będzie murowana awantura i obraza majestatu. Pamiętajmy także o tym, żeby też nie całować się z byle kim. Pocałunki muszą być bowiem szczere, wtedy idea święta zostanie zachowana. Dzień pocałunku daje nam świetny pretekst, by zastanowić się nad tym, czym jest pocałunek i jakie są jego rodzaje.
Całujcie się na zdrowie
Pocałunkami najczęściej obdarowujemy ukochana osobę. I ta czynność jest dowodem na istnienie chemii między dwojgiem ludzi. Pocałunek to samo zdrowie. Osoby, które nie stronią od pocałunków, żyją podobno o 5 lat dłużej niż ci, którzy za całowaniem się nie przepadają. Całusy doskonale poprawiają nasz nastrój, wzmacniają nasz organizm – zwiększając jego odporność i chroniąc nas przed depresją. Gdy się całujemy, nasze serce szybciej bije, szybciej oddychamy, dzięki czemu do płuc, a potem do całego organizmu trafia więcej tlenu. Podczas pocałunku pracuje także mózg. Wzrasta produkcja hormonu szczęścia, czyli serotoniny. Pocałunki podnoszą również poziom oksytocyny. Oksytocyna jest hormonem, którego zadaniem jest ochrona przed depresją. Całusy korzystnie wpływają na cały układ immunologiczny, zapewniają dobry, spokojny sen i radość. Warto pamiętać też o tym, że średnio człowiek spędza 14 dni swojego życia na całowaniu się. W tym czasie jego organizm spala nawet do 90 kalorii na minutę. Pocałunki to rewelacyjny sposób na odchudzanie i ćwiczenie mięśni twarzy.
Ale przede wszystkim pocałunki zawsze budzą emocje. Inny jest pierwszy pocałunek z ukochaną osobą, a inny pocałunek pary, która ma odpowiedni staż w związku. Inne znaczenie ma całus na do widzenia czy powitanie. Jakie są rodzaje pocałunków i jakie budzą w nas emocje?
Rodzaje pocałunków
W Walentynki, każdego roku w Tajlandii organizowany jest konkurs na najdłuższy pocałunek i pary biją rekordy Guinnessa. W 2013 roku rekord ustanowił 44-letni pracownik ochrony oraz jego o 11 lat młodsza partnerka. Para całowała się aż 58 godzin, 35 minut i 58 sekund.Ale całują się nie tylko pary. Wyróżnić można więc wiele rodzajów pocałunków. Różnią się one wymową oraz sytuacją, w jakiej są stosowane oraz temperaturą – od namiętnych, gorących do oschłych i zimnych pocałunków.
Buziaki na powitanie – sposób powitania jest zdeterminowany przez kulturę, w jakiej się urodziliśmy i wychowaliśmy. We Francji buziaki na powitanie są dwa, ale w Paryżu do dobrego tonu należy całować aż cztery razy. W Polsce nie ma reguły całowania się na powitanie i pożegnanie. Ale trzy cmoknięcia zdarzają się coraz częściej.
Pocałunek w rękę był bardzo powszechny w średniowiecznej Europie. Zawsze wyrażał szacunek wobec drugiej osoby. Stroną obdarowywaną pocałunkiem w rękę jest zazwyczaj kobieta. Takie zachowanie uważa się za bardzo szarmanckie. Damską dłoń należy więc całować delikatnie i z wielkim szacunkiem.
Matczyny pocałunek to całus, który jest dla dziecka lekarstwem na wszelkie zło. Ma też moc uzdrawiającą i znieczulającą każdy, nawet największy ból. Jest wyrazem najszczerszej miłości i przywiązania. W świecie dorosłych, matczyny pocałunek również funkcjonuje z dużym powodzeniem. Jest to opiekuńczy całus od partnera. Taki pocałunek oznacza bezpieczeństwo i zrozumienie. Jest zawsze wspaniałym darem.
Francuski pocałunek to apogeum namiętności, zwany inaczej „pocałunkiem z języczkiem”. Jest to nic innego, jak tylko forma wyznania miłości – pełna pasji, emocji, pożądania. Francuski pocałunek w niektórych krajach jest zabroniony w miejscach publicznych a nawet traktowany jak temat tabu. Tak dzieje się na Dalekim Wschodzie – w Japonii, Chinach czy Indonezji.
Buziak – obojętnie, jaki by nie był, zawsze ma wielką moc. Jest jednym z najbardziej znanych i najstarszych gestów ludzkości. Całusy są niewerbalnymi środkami komunikacji międzyludzkiej. Pamiętajmy o buziakach zawsze i wszędzie, nie tylko podczas Światowego Dnia Pocałunku. Buziak to zdrowie i szczęście oraz wyraz miłości, którego tak bardzo pragniemy przez całe życie.