- Kalendarz Świąt Nietypowych
Światowy Dzień Chorego
11 lutego
11 lutego obchodzimy Światowy Dzień Chorego.
Święto to ma wymiar chrześcijański, ustanowione zostało przez papieża Jana Pawła II w dniu 13 maja 1992 roku w 75 rocznicę Objawień Fatimskich oraz 11 rocznicę zamachu na jego życie.
Papież nie bez powodu wybrał właśnie taką datę – 11 lutego 1858 roku doszło do objawień Motki Bożej w Lourdes. Tego dnia rok rocznie obchodzone jest święto wspomnienia w Kościele Katolickim – pamięci pierwszego Maryjnego objawienia.
Kapłani podczas nabożeństwa udzielają sakramentu namaszczenia chorych. W ten sposób wierni jednoczą się z Chrystusem, który cierpiał po to by Zmartwychwstać. Sakrament ten ukazuje iż choroba nie tylko niszczy ale daje nową drogę, pozwala na udoskonalenie się. Katolicy wierzą iż Chrystus nadał naszemu cierpieniu głębszy sens.
Jak wspominał Św. Marek uczniowie Jezusa uzdrawiali chorych przez namaszczenie.
Św. Jakub natomiast pisał, że każdy chorujący powinien zjednoczyć się z Bogiem i wezwać kapłana do siebie w celu namaszczenia i wspólnej modlitwy, mającej być ratunkiem dla jego strapionej duszy i rozrywającego bólem ciała.
W Dniu Chorego papież występuje z orędziem do wiernych na całym świecie, stawiając Maryję za ikonę troski nad cierpiącymi, pełnej miłości i współczucia.
Ogólnoświatowe obchody odbywają się w wybranym sanktuarium maryjnym.
Najważniejszym przesłaniem tego dnia jest: zapewnienie lepszej opieki na chorymi, zwiększenie empatii względem chorych, otworzenie się na duszpasterstwo w służbie zdrowia oraz podkreślenie wagi wolontariatu.
Dzień ten pozwala wierzącym odkryć fakt, iż Chrystus zostawiając nam sakrament namaszczenia troszczył się o nasz stan ducha, o zdrowie fizyczne jak i psychiczne. Warto tego dnia oddać swoje troski wyższej sile, wiara potrafi przenosić góry.