- Kalendarz Świąt Nietypowych
Międzynarodowy Dzień Pizzy
9 lutego
9 lutego – Międzynarodowy Dzień Pizzy.
Tego dnia wszystkie łasuchy zajadają się pizzą aż do rozpuku. Jeżeli myślicie że pizze wymyślili Włosi to jesteście w błędzie. W starożytności Egipcjanie zajadali się czymś na kształt pizzy. Był to okrągły chlebek wypiekany w specjalnych piecach. Historycy informują, że również starożytni Grecy zajadali się czymś, co można nazwać pizzą – płaski chlebek posmarowany oliwą, czosnkiem oraz różnymi ziołami.
Najpopularniejsza pizza
Prawdziwą karierę pizza zaczyna robić dopiero w 1899 roku. Królowa Małgorzata słysząc o niezwykłym daniu serwowanym przez Włocha Rafała Esposito, postanowiła go odwiedzić i skosztować jego dzieła.
Kucharz przygotował się w sposób szczególny do jej wizyty i zaserwował jej specjalnie przygotowaną na tą okazję pizze w barwach włoskiej flagi.
Na Pizzy znalazła się bazylia, czerwony pomidor oraz ser Mozzarella. Na cześć królowej nazwał ją Margarita – w dalszym ciągu jest to jedna z najbardziej popularnych rodzajów pizzy.
Ze wszystkich dań podawanych w fast-foodach, pizza jest najzdrowsza i nie musimy się jej bać.
Świętowanie w domu
Osobiście Międzynarodowy Dzień Pizzy obchodzę najczęściej w domu. Od dłuższego czasu namiętnie serwuję mojej rodzinie smaczną domową pizzę z piekarnika.
Początkowo wydawało mi się, że upieczenie pizzy jest czymś trudnym, wymaga wiele wysiłku i doświadczenia w kuchni – nic z tego. Pizza to jedno z najłatwiejszych i najsmaczniejszych dań które na stałe wpisałem w domowe menu.
Jeżeli nie macie ochoty wychodzić dzisiejszego dnia do pizzerii, może skusicie się na mój domowy przepis na pizzę?
Składniki na ciasto do pizzy – wystarczy na dwie blachy o średnicy około 35 cm.
1) Dwie szklanki mąki pszennej (typu 450 lub 550)
2) Pół kostki świeżych drożdży
3) 3/4 szklanki letniej wody
4) Płaska łyżeczka cukru
5) Łyżeczka oliwy z oliwek
Wyrabianie ciasta
Pierwszym krokiem w przygotowaniu ciasta na pizzę będzie rozpuszczenie drożdży w letniej wodzie z dodatkiem cukru.
Następnie zawartość szklanki łączymy w miseczce z mąką i oliwą z oliwek. Następnie podwijamy rękawy i zabieramy się do wyrabiania ciasta. Aby dobrze wyrobić ciasto drożdżowe musimy włożyć troszkę wysiłku – zajmuje mi to kilkanaście minut. Idealnie wyrobione ciasto nie klei się do rąk ale nie jest też suche – w razie potrzeby podczas wyrabiania dosypuję mąki lub dolewam wody. Aby ciasto było puszyste, musimy odstawić je do wyrośnięcia pod przykryciem na minimum 30 minut.
Po tym czasie, dzielę ciasto na dwa równe kawałki i rozwałkowuję na okrągłe placki.
Moje “placki” drożdżowe wykładam na blachy (wcześniej smaruję blachy masłem) nakładam sos pomidorowy i pakuję dodatki. W ten sposób przygotowana pizzę wkładam do piekarnika i cały czas obserwuję 🙂
Poniżej moja pizza pieczona na kamieniu – zrobiona specjalnie na Światowy dzień Pizzy.