- Kalendarz Świąt Nietypowych
Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Holokaustu
27 stycznia
27 stycznia 1945 roku generał Fiodor Krasowina z 100 Lwowskiej Dywizji Piechoty wyzwolił obóz zagłady Auschwitz – Birkenau.
1 listopada 2005 roku Rada ONZ uchwaliła Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Holokaustu.
Ma to na celu zwrócenie uwagi na zło jakie niósł za sobą nazizm, edukację mającą młodemu pokoleniu uzmysłowić, iż wszelkie formy negacji holokaustu są niewłaściwe. Nie ma jednolitych danych dotyczących ilości wymordowanych ludzi podczas II Wojny Światowej. Nie istotne są jednak statystyki liczą się fakty, iż człowiek człowiekowi zgotował taki los. Miliony niewinnych istnień musiało poddać się idącej w świat fanaberii Hitlera aby pozbyć się Cyganów, Żydów i homoseksualistów oraz chorych psychicznie, których Fuller uważał za Untermenschen – podludzi.
Historycy dzielą historie na czas przed holokaustem i po nim. Był on wymierzony w głównej mierze przeciw Żydom. Już od 1933 roku naród żydowski został ograniczony w prawach na terenie Niemiec. Po wprowadzeniu Norymberskiej Ustawy Rasowej w 1935 roku niemieccy Żydzi zostali pozbawieni wszelakich praw do piastowania stanowisk w urzędach, wojsku. Odmówiono im ochrony prawnej nie gwarantując prawa do wolności. Wybuch II wojny światowej doprowadził do eliminacji Żydów w całej Europie. Niemcy nie zważając na płeć, wywozili ludność bydlęcymi wagonami do obozów koncentracyjnych, gdzie w bestialski sposób pozbywano się jeńców w komorach gazowych. Ciała palono w piecach krematoriów, stąd wywodzi się nazwa holocaust , która pierwotnie znaczyła złożenie daru ofiarnego Bogu przez spalenie. Holokaust traktowany jest jako zbrodnia przeciwko ludności.