- Kalendarz Świąt Nietypowych
Światowy Dzień Mokradeł
2 lutego
Corocznie 2 lutego obchodzony jest Dzień Mokradeł – World Westland Day na pamiątkę podpisania ramsarskiej konwencji z 1971 roku, która pragnęła podkreślić rolę ptactwa wodnego.
Aż w 180 krajach organizacje przyrodnicze dbają o wzrost edukacji ekologicznej po przez konkursy, audycje w mediach oraz tworzenie nowych programów ochrony terenów chronionych. Od 1997 roku przyrodnicze organizacje pozarządowe i agencje rządowe dążą do zwiększenia wiedzy o ekologicznych i gospodarczych obszarach wodno – bagiennych.
Czym są mokradła? To nic innego jak kwintesencja bioróżnorodności, leżącej po części w środowisku wodnym jak i lądowym (bagna, wody śródlądowe, torfowiska, podmokłe wrzosowiska, łęgi).
Są to tereny wodno – błotne, w których poziom wody powinien być wyższy od gruntu. Tereny te obejmują siedliska, stałe jeziora jak i sporadycznie zalewane doliny. W dawnych czasach mokradła zajmowały większość obszaru ziemi, z biegiem lat i rozwojem cywilizacji zostają osuszane pod grunty orne. Obecnie w Polsce aż 153 tys. ha to będące pod ochroną bagna i torfowiska.
Możemy się cieszyć iż są jeszcze nietknięte ręką ludzką torfowiska i źródliska. Ilość naturalnych terenów błotnych na naszym kontynencie zmniejszyła się o przeszło połowę. Pozostała część została zmeliorowana, zdegradowana na potrzeby rolnictwa i leśnictwa. Nieliczne tereny zachowały swoją naturalność i dzikość przyrodniczą, która i tak jest w dużym stopniu zależna od człowieka.
Wszystkie państwa, które przystąpiły do Konwencji reprezentują wszystkie regiony geograficzne, dbając o podtrzymanie ekosystemu mokradeł.