- Kalendarz Świąt Nietypowych
Dzień Dialogu z Islamem
26 stycznia
Komitet ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi uchwali 26 stycznia Dzień Dialogu z Islamem. Polski Kościół Katolicki obchodzi dzień modlitwy w całości poświęcony islamowi. Historia tego święta sięga 1997 roku kiedy to w trakcie obchodów Dnia Tatarów wysunięto pomysł utworzenia Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów. Członkowie Rady po raz pierwszy spotkali się
w Drohiczynie w 1999 r. z papieżem Janem Pawłem II. Polscy muzułmanie tatarscy podziękowali głowie kościoła za tolerancję w chrześcijańskiej Polsce. Pontyfikat Jana Pawła II opierał się na wzajemnym szacunku nie zależnie od wyznań i poglądów. Tatarzy obdarowali papieża ryciną na której uwidoczniono siedemnaście meczetów Rzeczpospolitej.
Na ziemiach polskich Tatarzy są już od XIV wieku pamiętają czasy Wielkiego Księstwa Litewskiego. Stanowili oni autochtoniczną ludność Rzeczpospolitej. Byli oni ważnym filarem ówczesnych sił zbrojnych. Pomimo wiary muzułmańskiej, brali udział w budowaniu Naszego kraju, zachowując swoją autonomię, tożsamość religijną i narodowościową. W czasach nam już bliższych a mianowicie w 1936 roku ustawa sejmowa drugiej Rzeczpospolitej zatwierdziła status muzułmanów tatarskich na polskich ziemiach. Dzień Dialogu z Islamem ma na celu przybliżyć Polakom muzułmańską religię, która jest bardzo kontrowersyjna.