- Kalendarz Świąt Nietypowych
Dzień Darwina
12 lutego
12 lutego obchodzimy Dzień Darwina – data ta przypada w rocznicę jego narodzin w 1809 roku.
Data ta przeszła do historii, gdyż z nowo narodzonym człowiekiem zaczęła się tworzyć teoria ewolucji – doboru naturalnego. Ale od początku…
Jako mały chłopiec Darwin zafascynowany był obserwacją przyrody, na której spędzał każdą wolną chwilę. Uczył się preparowania zwierząt, metodą taksydermiczną u Johna Edmonstone’a wyzwolonego niewolnika, który jako jeden z nielicznych czarnoskórych zwiedził i badał lasy deszczowe.
Nowo narodzona pasja pokierowała Karola na studia medyczne, które przerwał aby na Christ’s College Cambridge zdobyć licencjat i zostać duchownym anglikańskim.
Jednak plany jego ojca, który w synu widział kaznodzieję rozwiały się, w dniu gdy 22 – letni Darwin wsiadł na statek HMS Beagle.
Podczas pięcioletniej podróży na drodze pojawiła się Wyspa Galapagos, na której wszystko się zaczęło. Od początkowej obserwacji ptactwa i żółwi żyjących na wyspie młody podróżnik rozpoczął swoje nowatorskie badania. Dzięki nim obmyślił teorię, że właściwości i cechy organizmów żywych przechodzą zmiany wraz z pojawieniem się zróżnicowanego potomstwa. Wszystko to na skutek przeżycia tylko tych organizmów, które są najbardziej przystosowane do wegetacji w danych warunkach.
To nic innego według Darwina jak wygranie walki o byt. Nowo narodzone organizmy różnią się od siebie, lecz jedynie te które mają jak najmniej cech rodziców, stają się nowym gatunkiem z większą szansą na przeżycie – w ten sposób powstała jednostka przekaże potomstwu swoje nowe cechy – po to by z biegiem lat kolejne pokolenia ewoluowały w nowe gatunki.
Teoria Darwina jest sprzeczna z wierzeniami, iż wszystko pochodzi od Boga i jest z góry określone w ściśle uporządkowanym świecie. W Polsce obchody Dnia Darwina organizowane są przez Polskie Towarzystwo Genetyczne we współpracy z Sopockim Towarzystwem Naukowym, a odbywają się w Trójmieście oraz na Uniwersytecie Śląskim.
Organizatorzy w każdym kraju tego dnia pragną promować interdyscyplinarne podejście do wiedzy. Zwrócić uwagę na znaczenie nauk ścisłych, przyrodniczych, które w połączeniu ze sztuką i nauką humanistyczną pozwolą zrozumieć jak wiele procesów Nas dotyczy w tracie codziennego życia.