23 czerwca – Dzień Ojca w Polsce i na Świecie
Ojciec to druga po matce najważniejsza osoba w życiu każdego dziecka i nie ma co do tego najmniejszych nawet wątpliwości.
To on, wspólnie z matką, wychowuje swoją pociechę, dbając o jej dobre samopoczucie, o zabezpieczenie bytu, czy też o to, by dziecko dobrze radziło sobie w szkole.
Dlatego też, w większości krajów świata obchodzi się Dzień Ojca,
a więc święto, w trakcie którego Ojcom dziękuje się za trud, jaki wkładają oni w wychowanie swoich dzieci. Dziś przyjrzymy się temu świętu nieco bliżej, przyglądając się m.in. obyczajom, a także datom jego obchodzenia, które różnią się między sobą.
Zacznijmy od historii dnia Ojca. Nie jest to święto stare.
Jego początki sięgają pierwszego dziesięciolecia XX wieku.
Wtedy to po raz pierwszy obchodzono je w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej. Dokładna data to 19 czerwca 1910 roku. Od tego czasu, święto rozprzestrzeniło się na cały świat.
Dziś świętuje się Dzień Taty między innymi w: Indiach, Pakistanie, Wielkiej Brytanii, Holandii, Nikaragui, Turcji, Włoszech, Portugalii i wielu innych interesujących miejscach – nawet tych najbardziej egzotycznych spośród wszystkich na ziemi.
Warto jednak podkreślić, że data różni się między sobą.
I tak:
- w trzecią niedzielę czerwca, zgodnie z amerykańską tradycją, świętują m.in. same Stany Zjednoczone, a także Wielka Brytania, czy też Holandia,
- 19 marca, w dzień św. Józefa świętuje wiele krajów związanych z tradycją katolicką – między innymi Portugalia, Włochy, czy też Hiszpania,
- 23 czerwca święto obchodzone jest w Polsce oraz w Nikaragui,
- w pierwszą niedziele czerwca – na Litwie,
- w drugą niedzielę czerwca – w Austrii,
- w dzień Wniebowzięcia Pańskiego – w Niemczech.
Oczywiście, podajemy tylko nieliczne przykłady, ponieważ Dzień Ojca obchodzony jest na całym świecie. Jak zatem widać, daty są bardzo ruchome. Niezależnie jednak od tego, kiedy odbywa się święto z okazji Dnia Ojca, sposób jego celebracji jest bardzo podobny.
Jak świętujemy Dzień Ojca? To proste – dziękując im wszystkim za trud włożony w wychowanie.
A możliwości ku temu jest bardzo, bardzo wiele. Przede wszystkim jednak najczęściej:
- wręcza się Ojcom różnego rodzaju prezenty,
- organizuje się dla nich różnorodne przyjęcia,
- przygotowuje się przedstawienia, które mają na celu pokazanie, jak ważną rolę odgrywa Ojciec,
- dzieci są tego dnia wyjątkowo miłe dla swoich Tatusiów.
Jaki prezent na Dzień Ojca? Możliwości, tak naprawdę, jest całkiem sporo.
Przede wszystkim, pomyśleć można na przykład o czymś drobnym i wykonanym własnymi rękami – na przykład o jakiejś laurce, czy też czymś, co wykonamy techniką patchworkową.
Ale to nie wszystko, co możemy Ojcu podarować – możliwości jest o wiele więcej.
Dobrym pomysłem na prezent dla Taty może się okazać na przykład przygotowany przez dzieci album ze zdjęciami. W albumie takim umieścić można historię Ojca i dzieci od pierwszych dni ich życia.
Album można wykonać samodzielnie, lub też zgłosić się do studia fotograficznego, czy też do specjalisty w zakresie grafiki komputerowej, który może się taką sprawą zająć.
Koszt wykonania takiego albumu na dzień Taty wcale nie jest wysoki, a zadowolenie Ojca może być bardzo duże.
Kolejnym pomysłem na prezent z okazji dnia Ojca może być na przykład zorganizowanie Tacie tego dnia w wyjątkowy sposób.
Można mu zapewnić taką rozrywkę, jaką lubi najbardziej – na przykład zaaranżować szkolenie na torze wyścigowym, czy też zabrać go do kina, bądź też na jakąś wystawę.
Prezent zawsze bowiem powinien być spersonalizowany, czyli dopasowany do indywidualnych oczekiwań Taty. Jak widać, możliwości świętowania, jakie daje dzień Ojca są bardzo szerokie.
Na pewno warto ten dzień uczcić w wyjątkowy i niezapomniany sposób.
Dzieci bowiem pamiętać muszą, że jeśli nie byłoby ich Ojca, one same także by nie istniały. A ojcowski wkład w wychowanie młodych ludzi jest bez wątpienia niezwykle wartościowy i właściwy. Dlatego też, dzień Ojca, oprócz dnia Matki, potraktować warto jako wyjątkowe wydarzenie w życiu każdej polskiej rodziny.