GDY ŚMIEJE SIĘ DZIECKO, ŚMIEJE SIĘ CAŁY ŚWIAT
– CZYLI KILKA SŁÓW O DNIU DZIECKA
Dzień Dziecka jest sympatycznym świętem, rozpowszechnionym w wielu krajach. Nie każdy zna jednak jego genealogię. Kojarzy się ono z beztroską, zabawą i dziecięcą niewinnością, jednakże za pochodzeniem Dnia Dziecka kryje się szczytny cel i głębsza ideologia.
Pierwotnie Dzień Dziecka został ustanowiony po to, aby szerzyć idee braterstwa i przyjaźni pomiędzy dziećmi oraz popularyzować ich wzajemne zrozumienie – pomimo różnic kulturowych i odmiennego pochodzenia. Dzień Dziecka ma również przypominać o konieczności stworzenia optymalnych warunków dla rozwoju dzieci, o czym pamiętać mają przede wszystkim osoby dorosłe.
Dzień Dziecka obchodzony jest co roku, jest to święto poświęcone dzieciom i ma wymiar międzynarodowy. W Polsce, tak jak i w pozostałych krajach tak zwanego dawnego bloku socjalistycznego (Rosja, Czechy, Białoruś, Ukraina, Słowacja, Chińska Republika Ludowa, wschodnie landy Niemiec, Kuba, Rumunia, Bułgaria) Dzień Dziecka przypada 1 czerwca i obchodzony jest już od kilkudziesięciu lat, czyli dokładnie od 1950 roku. Swą historią sięga akcji zbierania podpisów poparcia pod tak zwanym Apelem sztokholmskim, który wzywał do tego, aby przeprowadzić plebiscyt, dotyczący zakazu produkcji broni atomowej – przy tej okazji Dzień Dziecka został zorganizowany po raz pierwszy, lecz nie ostatni. Od 1952 roku Dzień Dziecka stał się stałym świętem, którego zainicjowanie przypisuje się International Union for Protection of Childhood, czyli organizacji, strzegącej bezpieczeństwa dzieci całego świata.
W Polsce w Dniu Dziecka już od 1994 roku obraduje tak zwany Sejm Dzieci i Młodzieży, kiedy to młodzież gimnazjalna i ponadgimnazjalna zasiada w Warszawie w ławach sejmowych. Podczas sesji sejmowej młodzi ludzie zabierają głos i debatują w sprawach, które są kluczowe z ich punktu widzenia, takie jak reforma systemu edukacji, środowisko szkolne, ekologia, demokracja itp. Obrady Sejmu Dzieci i Młodzieży niosą za sobą refleksje dla ludzi dorosłych, ukazując im, czego młodzi ludzie oczekują od świata, budowanego przez dorosłych. Jest to symboliczny głos młodego pokolenia.
Z okazji Dnia Dziecka wiele szkół organizuje dla swoich uczniów konkursy, zawody sportowe, przeglądy talentów, rezygnując w tym dniu z odpytywania i klasówek. W wielu miastach przedsiębiorstwa komunikacji miejskiej ustanawiają Dzień Dziecka dniem bezpłatnych przejazdów dla dzieci, centra handlowe prześcigają się w organizacji atrakcji dla najmłodszych, a osiedlowe zarządy szykują rodzinne festyny.
Jednakże tego dnia, to przede wszystkim rodzice dbają o to, by sprawić swoim pociechom jakąś miłą niespodziankę. Sposobów jest naprawdę wiele. Zdecydowanie najszybszym z nich jest zakup wymarzonego prezentu, lecz aby takowy prezent był trafiony, trzeba mieć rozeznanie w tym, co jest aktualnie na topie. Sklepowi sprzedawcy bez problemu dopomogą rodzicom w dokonaniu wyboru najpopularniejszej gry komputerowej, zabawki, sprzętu sportowego, czy gadżetu z topową postacią z bajki. Wbrew pozorom zakup prezentu dla dziecka z roku na rok staje się coraz trudniejsze. Dzisiejszy konsumpcyjny świat, natłok wszechobecnych reklam i rosnące wymagania dzieci, wcale nie ułatwiają sprawy, gdyż „rówieśnicza rywalizacja” ma wielką moc. Trzeba zatem dobrze znać swoje dziecko i dużo z nim rozmawiać, aby nie zaliczyć prezentowej wpadki. Jednakże ogromną frajdę mogą sprawić dziecku proste zabawki z dzieciństwa ich rodziców, takie jak bierki, domino, które pochłoną go bez reszty, jeżeli wspólnie z rodzicem odkryją ich tajniki.
Rodzice, których na to stać, często decydują się na organizację dla swoich dzieci oryginalnych atrakcji. Może być to wypad na quady, ściankę wspinaczkową, przyjęcie z klownem, malowaniem twarzy i balonami na hel, a nawet wynajem dmuchanego zamku. Jednakże trzeba pamiętać, że każde przyjęcie – nawet z wielkim rozmachem – i drogie prezenty, takie jak telefon komórkowy, czy konsola do gry, nie zastąpią czasu, jaki rodzice spędzą w Dniu Dziecka ze swoim potomkiem. Bo to dziecko powinno być tego dnia w centrum uwagi, a zwyczajny wypad na lody może być nadzwyczajny.
W Dniu Dziecka bez wątpienia właśnie uśmiech dziecka powinien być celem do realizacji dla wszystkich osób dorosłych. Jednakże Dzień Dziecka to także symbol troski o szczęśliwe dzieciństwo każdego dziecka.