Czerwiec

Dzień Ojca

Dzień ojca w Polsce i na świecie

Kwiaty na Dzień OjcaOjciec to druga po matce najważniejsza osoba w życiu każdego dziecka i nie ma co do tego najmniejszych nawet wątpliwości. To on, wspólnie z matką, wychowuje swoją pociechę, dbając o jej dobre samopoczucie, o zabezpieczenie bytu, czy też o to, by dziecko dobrze radziło sobie w szkole. Dlatego też, w większości krajów świata obchodzi się dzień ojca, a więc święto, w trakcie którego ojcom dziękuje się za trud, jaki wkładają oni w wychowanie swoich dzieci. Dziś przyjrzymy się temu świętu nieco bliżej, przyglądając się m.in. obyczajom, a także datom jego obchodzenia, które różnią się między sobą.

Zacznijmy od historii dnia ojca. Nie jest to święto stare. Jego początki sięgają pierwszego dziesięciolecia XX wieku. Wtedy to po raz pierwszy obchodzono je w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej. Dokładna data to 19 czerwca 1910 roku. Od tego czasu, święto rozprzestrzeniło się na cały świat. Dziś świętuje się dzień ojca między innymi w: Indiach. Pakistanie,. Wielkiej Brytanii,. Holandii, Nikaragui, Turcji, Włoszech, Portugalii i wielu innych interesujących miejscach – nawet tych najbardziej egzotycznych spośród wszystkich na ziemi. Warto jednak podkreślić, że data różni się między sobą. I tak:

 • w trzecią niedzielę czerwca, zgodnie z amerykańską tradycją, świętują m.in. same Stany Zjednoczone, a także Wielka Brytania, czy też Holandia,
 • 19 marca, w dzień św. Józefa świętuje wiele krajów związanych z tradycją katolicką – między innymi Portugalia, Włochy, czy też Hiszpania,
 • 23 czerwca święto obchodzone jest w Polsce oraz w Nikaragui,
 • w pierwszą niedziele czerwca – na Litwie,
 • w drugą niedzielę czerwca – w Austrii,
 • w dzień Wniebowzięcia Pańskiego – w Niemczech.

Oczywiście, podajemy tylko nieliczne przykłady, ponieważ dzień ojca obchodzony jest na całym świecie. Jak zatem widać, daty są bardzo ruchome. Niezależnie jednak od tego, kiedy odbywa się święto z okazji dnia ojca, sposób jego celebracji jest bardzo podobny.

 • Jak świętujemy dzień ojca? To proste – dziękując wszystkim ojcom za trud włożony w wychowanie. A możliwości ku temu jest bardzo, bardzo wiele. Przede wszystkim jednak najczęściej:
 • wręcza się ojcom różnego rodzaju prezenty,
 • organizuje się dla nich różnorodne przyjęcia,
 • przygotowuje się przedstawienia, które mają na celu pokazanie, jak ważną rolę odgrywa ojciec,
 • dzieci są tego dnia wyjątkowo miłe dla swoich ojców.

A jakie prezenty można ojcu wręczyć z okazji tego wyjątkowego święta? Możliwości, tak naprawdę, jest całkiem sporo. Przede wszystkim, pomyśleć można na przykład o czymś drobnym i wykonanym własnymi rękami – na przykład o jakiejś laurce, czy też czymś, co wykonamy techniką patchworkową. Ale to nie wszystko, co możemy ojcu podarować – możliwości jest o wiele więcej.Dobrym pomysłem na prezent dla ojca może się okazać na przykład przygotowany przez dzieci album ze zdjęciami. W albumie takim umieścić można historię ojca i dzieci od pierwszych dni ich życia. Album można wykonać samodzielnie, lub też zgłosić się do studia fotograficznego, czy też do specjalisty w zakresie grafiki komputerowej, który może się taką sprawą zająć. Koszt wykonania takiego albumu na dzień ojca wcale nie jest wysoki, a zadowolenie taty może być bardzo duża.Kolejnym pomysłem na prezent z okazji dnia ojca może być na przykład zorganizowanie tacie tego dnia w wyjątkowy sposób. Można mu zapewnić taką rozrywkę, jaką lubi najbardziej – na przykład zaaranżować szkolenie na torze wyścigowym, czy też zabrać go do kina, bądź też na jakąś wystawę. Prezent zawsze bowiem powinien być spersonalizowany, czyli dopasowany do indywidualnych oczekiwań taty.Jak widać, możliwości świętowania, jakie daje dzień ojca są bardzo szerokie. Na pewno warto ten dzień uczcić w wyjątkowy i niezapomniany sposób. Dzieci bowiem pamiętać muszą, że jeśli nie byłoby ich ojca, one same także by nie istniały. A ojcowski wkład w wychowanie młodych ludzi jest bez wątpienia niezwykle wartościowy i właściwy. Dlatego też, dzień ojca, oprócz dnia matki, potraktować warto jako wyjątkowe wydarzenie w życiu każdej polskiej rodziny.

Published: Czerwiec 23, 2013 | Comments: 0

Dzień bez samochodu

Dzień bez samochodu.
dzień bez samochoduJednym z najważniejszych problemów dotyczących naszej planety są zmiany klimatyczne, jakie można zaobserwować od wielu lat. Nadmierna emisja dwutlenku węgla ma wpływ na ocieplanie klimatu. Wzrost temperatury przyczynia się do topnienia lodowców. Wszystko to z kolei powoduje nasilenie ekstremalnych zjawisk naturalnych, takich jak: gwałtowne burze, huraganowe wiatry, susze czy też powodzie. Jednym z powodów nadmiernej emisji dwutlenku węgla jest dynamiczny rozwój motoryzacji. W chwili obecnej, w wysoko rozwiniętych krajach, niemal każdy dorosły obywatel posiada własny samochód. Wiele osób nie wyobraża sobie codziennego życia bez tego środka transportu. Duża liczba pojazdów w centrach miast powoduje powstanie korków, a w wyniku emisji spalin bardzo często pojawia się trujący smog.

By temu zapobiec nakłada się na producentów samochodów coraz nowsze i bardziej restrykcyjne normy emisji spalin. Pojazdy wyposażane są w nowoczesne systemy typu stop and go, polegający na wyłączaniu silnika w momencie, gdy auto stoi w korku. Oczywiście, wszystkie nowinki techniczne są przydatne, jednak wydaje się, że najważniejsza jest zmiana mentalności ludzi. W tym celu, osoby promujące ekologiczne postawy, wymyśliły „Dzień bez Samochodu”. Święto obchodzone jest 6 czerwca oraz 22 września, a jego początki sięgają 1998 roku. Z roku na rok coraz więcej krajów decyduje się na przystąpienie do tego projektu i jego promocję. W chwili obecnej, dzień ten jest obchodzony w krajach europejskich, a także Kanadzie, Japonii oraz niektórych państwach Ameryki Południowej.

Główną ideą tego projektu jest pokazanie, głównie mieszkańcom dużych miast, że codzienne życie bez samochodu jest możliwe. Podczas trwania dnia bez samochodu wszyscy kierowcy, którzy zrezygnują z poruszania się własnym autem, mogą skorzystać z bezpłatnego transportu komunikacją publiczną. Jedynym warunkiem, by móc za darmo poruszać się środkami komunikacji miejskiej, jest posiadanie przy sobie dowodu rejestracyjnego swojego pojazdu. „Dzień bez samochodu” to projekt, który ma pokazać różnicę pomiędzy życiem w zatłoczonym mieście, gdzie panuje hałas, powietrze jest zanieczyszczone spalinami, a życiem w mieście, gdzie nie ma nadmiernej ilości pojazdów na ulicach. Pomysłodawcy projektu liczą na to, że w momencie, gdy mieszkańcy zauważą, że życie bez samochodów jest zwyczajnie lepsze, zmienią swoje nawyki i w ten sposób przyczynią się do poprawy klimatu.

Dynamiczny rozwój tego projektu pokazuje, że zyskuje on aprobatę coraz większej liczby osób. Okazuje się, że nie są potrzebne drastyczne kampanie ekologów, które mają zwrócić uwagę na dany problem. Oddziaływanie takich akcji jest najczęściej krótkotrwałe. Zdecydowanie lepszy skutek przynoszą takie właśnie propozycje jak „Dzień bez Samochodu”. Dzięki nim, każdy mieszkaniec dużego miasta może na własnej skórze odczuć jak wyglądałoby życie w centrum, bez korków na ulicach oraz wszechogarniającego hałasu. Im więcej osób zauważy różnice, tym większa szansa na to, że w kolejnym roku przyłączy się do projektu, a być może w efekcie zmieni swoje nawyki i na stałe zdecyduje się na korzystanie z komunikacji publicznej.

Jeśli chodzi o Polskę, to kampania zamiany samochodu na komunikację miejską jest promowana przez Ministerstwo Środowiska. W 2008 w obchodach święta wzięły udział już 84 polskie miasta. Warto podkreślić, że o krok dalej poszedł Poznań, który zaproponował obchodzenie w dniach 16-22 września tygodnia bez samochodu. W tygodniu tym miasto przygotowuje dla wszystkich mieszkańców, którzy zrezygnują z poruszania się własnym autem, różnego rodzaju atrakcje.

Powyższe przykłady pokazują, że „Dzień bez Samochodu” to święto, które zyskuje coraz większą popularność, również w Polsce. Warto podkreślić także akceptację i przyłączenie się do projektu władz wielu dużych miast. Poza unowocześnieniem pojazdów komunikacji miejskiej, w największych polskich miastach pojawiają się rowery, które każdy może wypożyczać. Okazuje się, że mieszkańcy coraz chętniej przesiadają się na rowery, a robią to z prostego powodu. W godzinach szczytu, rower staje się najszybszym środkiem transportu. Pozwala więc oszczędzić czas, a przy tym korzystnie wpływa na zdrowie.

Podsumowując, tego typu akcje przyczyniają się do zwiększenia świadomości obywateli. Choć wydaje się, że rezygnacja z auta jednej osoby niewiele zmienia, to gdy zrobi to kilkadziesiąt lub kilkaset osób, to zmiany będą już widoczne nie tylko na ulicach miast, lecz również w poprawie klimatu. Dlatego też warto, promując zdrowy tryb życia, zachęcać również do rezygnacji z własnego auta i korzystania ze środków komunikacji miejskiej.

Published: Czerwiec 8, 2013 | Comments: 0

Światowy Dzień Pocałunku

Dzień pocałunku

Światowy Dzień Pocałunku to święto namiętności i miłości wyrażanej w ognistych pocałunkach, serdecznych buziakach i cmoknięciach z zachwytu. Światowy Dzień Pocałunku obchodzimy 6 czerwca albo 28 grudnia (pod nazwą Międzynarodowy Dzień Pocałunku). Obydwie daty są prawidłowe, więc najlepiej Dzień Pocałunku obchodzić dwa razy w roku. Podczas tego święta koniecznie trzeba jak najczęściej po prostu się całować! Jaka jest historia Światowego Dnia Pocałunku i czym dla nas ludzi jest sam pocałunek i jakie są jego rodzaje?

Autorem tego niecodziennego święta jest najprawdopodobniej jedna z angielskich firm, która zajmowała się sprzedażą popularnych w Wielkiej Brytanii abonamentów stomatologicznych. Pomysł tak się spodobał w Organizacji Narodów Zjednoczonych, że na początku lat dziewięćdziesiątych ONZ oficjalnie powołało do życia to najbardziej całuśne święto. Aby je właściwie obchodzić, po prostu trzeba całować drugą osobę, pod warunkiem, że ona ma do tej sprawy podobne podejście, w innym przypadku będzie murowana awantura i obraza majestatu. Pamiętajmy także o tym, żeby też nie całować się z byle kim. Pocałunki muszą być bowiem szczere, wtedy idea święta zostanie zachowana. Dzień pocałunku daje nam świetny pretekst, by zastanowić się nad tym, czym jest pocałunek i jakie są jego rodzaje.

Całujcie się na zdrowie

Pocałunkami najczęściej obdarowujemy ukochana osobę. I ta czynność jest dowodem na istnienie chemii między dwojgiem ludzi. Pocałunek to samo zdrowie. Osoby, które nie stronią od pocałunków, żyją podobno o 5 lat dłużej niż ci, którzy za całowaniem się nie przepadają. Całusy doskonale poprawiają nasz nastrój, wzmacniają nasz organizm – zwiększając jego odporność i chroniąc nas przed depresją. Gdy się całujemy, nasze serce szybciej bije, szybciej oddychamy, dzięki czemu do płuc, a potem do całego organizmu trafia więcej tlenu. Podczas pocałunku pracuje także mózg. Wzrasta produkcja hormonu szczęścia, czyli serotoniny. Pocałunki podnoszą również poziom oksytocyny. Oksytocyna jest hormonem, którego zadaniem jest ochrona przed depresją. Całusy korzystnie wpływają na cały układ immunologiczny, zapewniają dobry, spokojny sen i radość. Warto pamiętać też o tym, że średnio człowiek spędza 14 dni swojego życia na całowaniu się. W tym czasie jego organizm spala nawet do 90 kalorii na minutę. Pocałunki to rewelacyjny sposób na odchudzanie i ćwiczenie mięśni twarzy.

Ale przede wszystkim pocałunki zawsze budzą emocje. Inny jest pierwszy pocałunek z ukochaną osobą, a inny pocałunek pary, która ma odpowiedni staż w związku. Inne znaczenie ma całus na do widzenia czy powitanie. Jakie są rodzaje pocałunków i jakie budzą w nas emocje?

Rodzaje pocałunków

W Walentynki, każdego roku w Tajlandii organizowany jest konkurs na najdłuższy pocałunek i pary biją rekordy Guinnessa. W 2013 roku rekord ustanowił 44-letni pracownik ochrony oraz jego o 11 lat młodsza partnerka. Para całowała się aż 58 godzin, 35 minut i 58 sekund.Ale całują się nie tylko pary. Wyróżnić można więc wiele rodzajów pocałunków. Różnią się one wymową oraz sytuacją, w jakiej są stosowane oraz temperaturą – od namiętnych, gorących do oschłych i zimnych pocałunków.

Buziaki na powitanie – sposób powitania jest zdeterminowany przez kulturę, w jakiej się urodziliśmy i wychowaliśmy. We Francji buziaki na powitanie są dwa, ale w Paryżu do dobrego tonu należy całować aż cztery razy. W Polsce nie ma reguły całowania się na powitanie i pożegnanie. Ale trzy cmoknięcia zdarzają się coraz częściej.

Pocałunek w rękę był bardzo powszechny w średniowiecznej Europie. Zawsze wyrażał szacunek wobec drugiej osoby. Stroną obdarowywaną pocałunkiem w rękę jest zazwyczaj kobieta. Takie zachowanie uważa się za bardzo szarmanckie. Damską dłoń należy więc całować delikatnie i z wielkim szacunkiem.

Matczyny pocałunek to całus, który jest dla dziecka lekarstwem na wszelkie zło. Ma też moc uzdrawiającą i znieczulającą każdy, nawet największy ból. Jest wyrazem najszczerszej miłości i przywiązania. W świecie dorosłych, matczyny pocałunek również funkcjonuje z dużym powodzeniem. Jest to opiekuńczy całus od partnera. Taki pocałunek oznacza bezpieczeństwo i zrozumienie. Jest zawsze wspaniałym darem.

Francuski pocałunek to apogeum namiętności, zwany inaczej „pocałunkiem z języczkiem”. Jest to nic innego, jak tylko forma wyznania miłości – pełna pasji, emocji, pożądania. Francuski pocałunek w niektórych krajach jest zabroniony w miejscach publicznych a nawet traktowany jak temat tabu. Tak dzieje się na Dalekim Wschodzie – w Japonii, Chinach czy Indonezji.

Buziak – obojętnie, jaki by nie był, zawsze ma wielką moc. Jest jednym z najbardziej znanych i najstarszych gestów ludzkości. Całusy są niewerbalnymi środkami komunikacji międzyludzkiej. Pamiętajmy o buziakach zawsze i wszędzie, nie tylko podczas Światowego Dnia Pocałunku. Buziak to zdrowie i szczęście oraz wyraz miłości, którego tak bardzo pragniemy przez całe życie.

Published: Czerwiec 6, 2013 | Comments: 0